İSTANBUL BARAJ DOLULUK ORANI SON DAKİKA: 4 günde büyük artış! İSKİ verilerini açıkladı
Son dakika haberi: İstanbul'da 4 gündür süren yağmurlar sonrası baraj doluluk oranı yüzde 52'nin üzerine çıktı. İSKİ'nin açıkladığı verilere göre; yağmurlar öncesi İstanbul baraj doluluk oranı yüzde 38 düzeyinde bulunuyordu.

Son dakika haberleri: İstanbul'da son günlerde etkili olan sağanak yağışlar, kente su sağlayan barajların doluluk oranlarını önemli ölçüde artırdı. İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi (İSKİ) tarafından açıklanan 18 Ekim 2026 verilerine göre, barajlardaki ortalama su seviyesi yüzde 52,43'e yükseldi. 14 Ekim'de yüzde 38,06 olarak kaydedilen doluluk oranı, yalnızca dört günde 14,37 puan arttı. Güncel verilerle birlikte İstanbul'daki barajların doluluk oranları ve geçmiş yıllarla karşılaştırmaları da belli oldu.
İSTANBUL BARAJ DOLULUK ORANI YÜZDE 52,43'E YÜKSELDİ
İstanbul'da 13 Ekim akşam saatlerinde başlayan ve 14 Ekim'de şiddetini artıran sağanak yağışlar, sonraki günlerde de etkisini sürdürdü.
Kent genelinde son günlerde rekor miktarda görülen yağışlar, İstanbul'a içme suyu sağlayan barajlardaki su seviyelerinin yükselmesini sağladı.
İSKİ tarafından paylaşılan verilere göre, 14 Ekim'de yüzde 38,06 seviyesinde bulunan ortalama baraj doluluk oranı, 18 Ekim itibarıyla yüzde 52,43'e çıktı.
Böylece İstanbul barajlarında dört günlük süreçte 14,37 puanlık artış kaydedildi.

İSKİ 18 EKİM 2026 GÜNCEL BARAJ DOLULUK ORANLARI
İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresinin açıkladığı son veriler, kente su sağlayan barajların doluluk oranlarında farklı seviyeler bulunduğunu ortaya koydu.
18 Ekim 2026 itibarıyla İstanbul'daki 10 barajın doluluk oranları şöyle:
|
Baraj |
Doluluk oranı |
|---|---|
|
Istrancalar |
yüzde 70,48 |
|
Terkos |
yüzde 36,67 |
|
Sazlıdere |
yüzde 30,95 |
|
Alibey |
yüzde 75,03 |
|
Büyükçekmece |
yüzde 30,18 |
|
Ömerli |
yüzde 66,62 |
|
Darlık |
yüzde 75,75 |
|
Elmalı |
yüzde 77,48 |
|
Pabuçdere |
yüzde 3,58 |
|
Kazandere |
yüzde 8,08 |
|
İstanbul ortalaması |
yüzde 52,43 |
EN DOLU BARAJ ELMALI, EN DÜŞÜK SU SEVİYESİ PABUÇDERE'DE
İSKİ'nin paylaştığı güncel verilere göre, İstanbul'da doluluk oranı en yüksek baraj yüzde 77,48 ile Elmalı oldu.
Elmalı'yı yüzde 75,75 ile Darlık ve yüzde 75,03 ile Alibey barajları takip etti. Istrancalar'da doluluk oranı yüzde 70,48, Ömerli'de ise yüzde 66,62 olarak kaydedildi.
Diğer taraftan Pabuçdere ve Kazandere barajlarında doluluk oranlarının düşük seviyelerde bulunduğu görüldü.
Pabuçdere'deki doluluk oranı yüzde 3,58, Kazandere'deki doluluk oranı ise yüzde 8,08 olarak ölçüldü.
Terkos'ta su seviyesi yüzde 36,67, Sazlıdere'de yüzde 30,95, Büyükçekmece'de ise yüzde 30,18 seviyesinde gerçekleşti.
MELEN VE YEŞİLÇAY'DAN 572 MİLYON METREKÜP SU ALINDI
İstanbul'un içme suyu kaynaklarına ilişkin verilerde, Melen ve Yeşilçay sistemlerinden alınan su miktarları da yer aldı.
İSKİ istatistiklerine göre, 2026 yılı içerisinde Melen'den 451,54 milyon metreküp su alındı.
Aynı dönemde Yeşilçay'dan temin edilen su miktarı ise 120,58 milyon metreküp olarak kayıtlara geçti.
Böylece Melen ve Yeşilçay kaynaklarından yıl içerisinde alınan toplam su miktarı 572,12 milyon metreküpe ulaştı.
İSTANBUL'DA BU YIL NE KADAR SU TÜKETİLDİ?
İSKİ'nin açıkladığı verilere göre, 2026 yılı içerisinde içme suyu arıtma tesislerinden İstanbul'a verilen toplam su miktarı 918 milyon 22 bin metreküp olarak hesaplandı.
Baraj havzalarına düşen yağış miktarına ilişkin veriler de açıklandı.
Buna göre, İstanbul'a su sağlayan barajlara yıl içerisinde düşen toplam yağış miktarı metrekare başına 876,61 kilogram olarak kaydedildi.

İSTANBUL BARAJ DOLULUK ORANLARINDA SON 10 YILIN TABLOSU
İstanbul'da barajların doluluk oranları, geçmiş yılların aynı dönemine ilişkin verilerle de karşılaştırıldı.
İSKİ istatistiklerine göre, 18 Ekim tarihli baraj doluluk oranları son 10 yılda farklı seviyelerde gerçekleşti.
2016-2026 döneminde 18 Ekim tarihlerinde kaydedilen ortalama baraj doluluk oranları şöyle:
|
Yıl |
18 Ekim doluluk oranı |
|---|---|
|
2016 |
yüzde 41,35 |
|
2017 |
yüzde 52,66 |
|
2018 |
yüzde 53,63 |
|
2019 |
yüzde 45,40 |
|
2020 |
yüzde 32,69 |
|
2021 |
yüzde 47,58 |
|
2022 |
yüzde 44,25 |
|
2023 |
yüzde 21,29 |
|
2024 |
yüzde 34,38 |
|
2025 |
yüzde 24,51 |
|
2026 |
yüzde 52,43 |
2026 BARAJ DOLULUK ORANI GEÇEN YILIN ÜZERİNE ÇIKTI
İstanbul barajlarında 18 Ekim 2025 tarihinde yüzde 24,51 olarak kaydedilen ortalama doluluk oranı, 18 Ekim 2026 itibarıyla yüzde 52,43 seviyesine yükseldi.
Böylece barajlardaki ortalama doluluk oranı, geçen yılın aynı tarihine göre 27,92 puan daha yüksek seviyede gerçekleşti.
Geçmiş yıllara ilişkin veriler incelendiğinde, 18 Ekim tarihinde 2023 yılında yüzde 21,29, 2024 yılında yüzde 34,38 ve 2025 yılında yüzde 24,51 doluluk oranı kaydedildiği görülüyor.
2026 yılındaki yüzde 52,43'lük seviye, 2017 yılında kaydedilen yüzde 52,66 ve 2018 yılındaki yüzde 53,63 doluluk oranlarına da yaklaştı.
İstanbul'da 13 Ekim'de başlayan ve sonraki günlerde etkili olan sağanak yağışlarla birlikte barajların ortalama doluluk oranı dört günde 14,37 puan yükselerek yüzde 50 seviyesini aştı.
Yorum yazmak için giriş yapın.
Henüz yorum yok. İlk yorumu siz yazın.